Nie porównuj się do innych

Świat

Zgubny zwyczaj porównywania się do innych, bardzo często stoi za niską samooceną i obniżonym nastrojem. Okazuje się, że problem z tym ma bardzo dużo osób. Człowiek jest psychologicznie tak skonstruowany, że nieustannie tworzy oceny otoczenia. Obserwujemy innych, oceniamy i wreszcie porównujemy się do nich. Jeśli ktoś nieustannie przejmuje się tym, co pomyślą o nim inni to znak, że powinien zacząć walczyć z tym zgubnym nawykiem.

Porównywanie się do innych to pułapka, bo zawsze znajdą się tacy, którzy będą mieli od nas więcej. Nie chodzi tu tylko o pieniądze, ale także o urodę, szczęście, pozycję zawodowa, talenty. Trzeba po prostu zdać sobie sprawę z tego, że każdy z nas jest wartościowy i na swój sposób cenny. Status majątkowy to coś, co jest najczęściej obiektem porównań. Obserwujemy swoich sąsiadów, kolegów z pracy, członków rodziny. Widzimy, że ktoś kupił dom a my ciągle mieszkamy w wynajmowanym lokum, ktoś inny zmienił samochód a my nie mamy żadnego, jeszcze ktoś inny wrócił z wakacji w ciepłych krajach a my znowu na działce. W takiej sytuacji warto się zastanowić, czy to, że ktoś inny ma więcej coś zmienia. Może szwagier kupił sobie nowy samochód z salonu. Faktycznie jest imponujący, ale ty akurat nie potrzebujesz żadnego, bo mieszkasz w centrum dużego miasta, po co więc mu zazdrościć. Koleżanka w pracy ciągle odwiedza fryzjera i kosmetyczkę, nieustannie zmienia fryzury i stylizacje paznokci.

Wygląda pięknie to fakt, ty przy niej wyglądasz skromnie, ale ona nie ma twojego talentu muzycznego, ma dużo bardziej ubogie słownictwo i nie uprawia żadnego sportu. Może po cichu to ona tobie czegoś zazdrości? Nie warto porównywać się do innych i czuć się gorszym przede wszystkim w sytuacjach, na które nie ma się wpływu. Kobieta bezdzietna po trzydziestce, która już wie, że z powodów medycznych nie zostanie matką może czuć się fatalnie obserwując koleżanki z dziećmi. Często myśli sobie, że jej życie jest bezwartościowe. To duży błąd! Taka kobieta, jeśli tylko zaakceptuje swoją sytuację może osiągnąć satysfakcję w wielu innych dziedzinach. Może działać charytatywnie, założyć stowarzyszenie, ruch turystyczny i być bardzo przydatna dla społeczeństwa. Jeśli brak dziecka nadal doskwiera może wraz z mężem ubiegać się o bycie rodziną zastępczą i w ten sposób realizować siebie.