Stałeś się posiadaczem własnego mieszkania lub planujesz odnowić stare, ale nie masz pomysłu jak je zaprojektować? Sprawdź najważniejsze zasady przy aranżacji wnętrza.

Kraj

Zaplanuj budżet.
Określ stan swoich finansów i jaką kwotę możesz przeznaczyć na całą inwestycję, a następnie podziel tą sumę na poszczególne pomieszczenia lub etapy prac. Unikniesz w ten sposób sytuacji, że po zakupie wymarzonej garderoby zabraknie Ci pieniędzy na baterie łazienkowe czy panele podłogowe spełniające Twoje wymagania.

Określ funkcje każdego pomieszczenia.
Pamiętaj, że funkcjonalność to podstawa każdego domu, a więc określ do czego domownikom będą służyły poszczególne pomieszczenia. Jeśli największy pokój ma pełnić rolę salonu, jadalni i biura to powinieneś wiedzieć to już na początku planowania aranżacji wnętrza. Inaczej może się okazać że kanapa, którą wybrałeś zajmie tyle miejsca, że odpowiedni stół się już nie zmieści lub będziecie się obijać o wszystkie meble.

Skorzystaj z usług projektanta wnętrz.
Głowę masz pełną pomysłów, a oczami wyobraźni już widzisz efekty swojej pracy, ale nie masz pojęcia jak usytuować punkty świetlne? Najlepiej udać się do profesjonalisty. Pamiętaj, że projekt nie musi obejmować całego mieszkania czy pomieszczenia. Możesz zatrudnić fachowca do stworzenia projektu tylko w określonym zakresie.

Określ styl mieszkania.
W ten sposób unikniesz sytuacji, że efekt końcowy nie będzie Ci się podobał, bo nic nie będzie do siebie pasowało. Zastanów się czy planujesz długotrwałą zmianę czy chcesz zmieniać aranżację swojego domu co jakiś czas. Jeśli ma to być zmiana na długie lata to postaw na lepsze materiały aby nie trzeba było wymieniać mebli czy paneli podłogowych co kilka lat. Warto też zostawić sobie pole do manewru jeśli chodzi o dodatki. Może warto na bazę kolorystyczną (meble) wybrać neutralne barwy, a bawić się kolorami przy wyborze zasłon, poduszek czy innych dodatków, które ożywią wnętrze? Z kolei jeśli masz środki na częste zmiany wystroju i szybko się nudzisz wyglądem swojego domu to pozwól sobie na większe szaleństwo.

Skoncentruj się na oświetleniu.
Jest to często pomijana kwestia przy aranżacji wnętrz, a potrafi odmienić charakter pomieszczenia. Zastanów się gdzie zlokalizować główne źródła światła i czy nie są potrzebne dodatkowe punkty świetlne przy miejscu do czytania czy pracy. Przemyśl jaka barwa światła będzie najlepszym dodatkiem do wystroju. Barwę ciepłą wybierz jeśli pomieszczenie ma służyć do odpoczynku i ma sprawiać wrażenie przytulności. Natomiast światło zimne warto wybrać do pokoi, w których potrzebna jest uwaga i skupienie. Takie światło dobrze się też sprawdza w nowoczesnych wnętrzach podkreślając ich charakter. Pamiętaj, że czasem warto mieszać różne barwy światła w obrębie jednego pomieszczenia. Chcesz mieć przytulny salon, ale będziesz tam również pracować? Główne światło wybierz o barwie ciepłej, a nad stanowiskiem pracy umieść dodatkowe świtało w barwie zimnej.

Zastanów się kto tam będzie mieszkał.
Nawet jeśli podoba Ci się styl skandynawski i białe meble to zastanów się czy jest to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie. Czyszczenie wszystkiego ze śladów małych rączek czy walka z sierścią psa, z którym uwielbiasz się wylegiwać na kanapie nie należy do przyjemności. Warto poszukać kompromisu między tym co piękne, a tym co praktyczne.

Nie słuchaj opinii innych.
Chociaż dobra rada jest zawsze w cenie to pamiętaj, że to Ty będziesz tam mieszkać, a rozwiązanie, które świetnie się sprawdziło u przyjaciółki niekoniecznie musi być dobre dla Twojej rodziny. Kolorystyka Twojego domu nie musi się podobać mamie, babci i wujkowi. To Ty i Twoja rodzina macie się tam dobrze czuć.